Ligger på rumssoffan o pustar ut. Mår egentligen inte bra, vare sig fysiskt eller psykiskt. Tvingar mig till att utföra mina intressen, hobbies och intalar mig att jag gör nytta.(ler ironiskt) . Allt för att skingra tankarna, kring Coronaviruset, och min skitkropp… ha,ha.. 1-0 till mig!
Bakar
Fortsätter på baktemat, att använda mindre jäst, eller inte alls. Så idag har det blivit en kalljäst deg, där det menas att man behöver endast 1/8 jäst (av 50g) för vätska 3½ dl!. Jäsningen tog ca 5 tim (3 + 2). Jäste enormt i ugnen. Bra att veta till en annan gång. Dessutom väl tilltaget fyllning..
Bullkaka Anabola kanelbullar!

Odling på gång….
Tomat – Chilaga Tomat – Naranja Hylla ”Hyllis” från IKEA,
Fylld med frösådder.
Sår för fullt, gör odlingsplaner, odlingslistor, Såkalender.
Tycker det alltid är jobbigt att komma igång, men nu har jag en ny strategi, att organisera, med de hjälpmedel som finns. Dator, mobil med påminnelser mfl funktioner.
Men glädjen att se de små fröna bli till plantor överväger alltid allt det mödosamma, som det lätt blir med denna hobby, plötsligt står man där med 10 tomatplantor av varje sort, mycket omskolande blir det. Ha,ha.